Cofnij

Miejsca pamięci o żołnierzach na terenie gminy Smołdzino

Dawne miejsca pamięci o żołnierzach na terenie gminy Smołdzino:

Gardna Wielka- pomnik żołnierzy poległych w pierwszej wojnie światowej- zlokalizowany jest przy kościele parafialnym. Usadowiony został na murowanym fundamencie. Pomnik stanowią dwie marmurowe bryły o kształcie zbliżonym do prostopadłościanu, pokryte z czterech stron inskrypcjami. Na płaszczyźnie południowej jest inskrypcja upamietniająca, a poniżej- wizerunek kotwicy. Na pomniku znajduje się obecnie figura Najświętszej Marii Panny, poniżej był Krzyż Żelazny, umieszczany na gładkiej marmurowej kolumnie. Przetłumaczony napis umieszczony na południowej płaszczyźnie brzmi: Gdzie nie drzemalibyście z Bożego rozkazu- krwawy zasiew przyszłego żniwa nigdy w ojczyźnie nie zapomniani , śpijcie spokojnie Bożą ręką kołysani, tam w ojczyxnie u Jezusa.

Gardna Wielka- witraże poswięcone poległym w I wojnie światowej- dwa witraże umieszczono na wschodniej ścianie kościoła po obu stronach ołtarza. Poświęcone są poległym w czasie I wojny światowej żołnierzom sił lądowych (witraż po lewej stronie) i poległym marynarzom (witraż po prawej stronie). Witraż po lewej stronie przedstawia Jezusa pochylajacego się nad konającym zołnierzem, stanowi bardzo bogatą kolorystycznie i dynamiczną kompozycję. Jezus pochyla się nad leżącym u jego stóp rannym żołnierzem w szaro-czarnym mundurze i zamyka powieki umierajacemu. Pod przedstawieniem umieszczono napisw języku niemieckim, który po przetłumaczeniu brzmi: Poległym bohatersko w czasie Wojny Światowej 1914-1918 żołnierzom sił lądowych. Witraż po prawej stronie chodzącego po falach i podtrzymującego tonącego, wystraszonego Piotra. Lewą, uniesioną ręką o otwartej dłoni , Jezus ucisza morze, prawa obejmuje rozbitka wyciagającego ku niemu dłoń, jakby chciał się go przytrzymać. Nad głową Piotra, w tle, jest ukazany statek. U dołu umieszczono napis w języku niemickim, który po przetłumaczeniu brzmi: Poległym bohatersko w czasie Wojny Światowej 1814-1918 marynarzom.

Kluki- w Klukach znjduje się pomnik poległych w czasie pierwszej wojny swiatowej. Jest to granitowa płyta z tablicą umieszczoną na froncie. Napisy na tablicy przedstawiają imiona i nazwiska poległych a takze daty śmierci poległych i stopnie wojskowe. Na tablicy znajduje się napis w języku niemieckim, który po przetłumacezniu brzmi: Podczas Wojny Światowej zgineli smiercią bohaterską pochodzacy z gminy Kluki i Kluki Żeleskie.

Smołdzino- pomnik znajdował się niedaleko kościoła. Obecnie pozstała jedynie betonowa podstawa. Pomnik przedstawiał figurę żołnierza na kamiennej podstawie. Według relacji mieszkańców Smołdzina podstawę pomnika wrzucono do Łupawy, która płynie przez Smołdzino. Do tej pory jednak jej poszukiwania nie przyniosły efektów. Na podstawie pomnika zachował sie napis, który po przetłumaczeniu na język polski brzmi: Dla upamiętnienia mieszkańców poległych za Króla i Ojczyznę w Wojnie Światowej 1914-1918.

Smołdzino- witraże poswięcone poległym w I wojnie światowej- dwa witraże znjdują się w smołdzińskim kościele za ołtarzem. Ich wykonanie wskazuje na związki z ze sztuka kubistyczną. W witrażu po lewej stronie znajduje sie wizerunek pługa i orła a w witrażu po prawej stronie wizerunek krzyża i miecza. U dolu witraży umieszczono napisy w języku niemieckim:
-Naszym żołnierzom poległym w Wojnie Swiatowej 1914-1918 w prawdziwej podziece z wdziecznej miłości oraz
-Bądź wierny aż do smierci, a dam Ci wieniec żyvia- objawienie św. Jana 2,10

Smołdziński Las- pomnik już nieistnieje, znajodował sie na wiejskim cmentarzu. Pomnik poświęcony był poległym w I wojnie swiatowej mieszkańcom kilku wsi.

Opracowano na podstawie: "Dawne miejsca pamięci o żołnierzach na terenie powiatu słupskiego" Warcisław Machura, Słupsk 2011

 fot. Cmentarz w Klukach (W.Wolski)

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka