SPŁYWY KAJAKOWE RZEKĄ SŁUPIĄ

Spływ kajakowy najlepiej rozpocząć w Gminie Dębnica Kaszubska. Kajaki należy spuścić poniżej starej elektrowni wodnej w Gałąźni Małej i poddać się nurtowi rzeki Słupi.

SPŁYWY KAJAKOWE RZEKĄ SŁUPIĄ

Dobrze jest wybrać się na spływ latem. Uwaga! Słupia, ze względu na ukształtowanie dna, jest sklasyfikowana jako rzeka górska – o porywistym, bardzo wartkim nurcie. W takim nurcie chętnie pływają szlachetne ryby – zwłaszcza łososie. Miejscami rzeka jest wartka i kręta, gdzieniegdzie tworzy zwałowiska drzew, przez które trzeba przenosić kajak. Wielkim zaskoczeniem po godzinach takiego wiosłowania jest wpłynięcie na Krzynię – rozległe, spokojne jezioro, które latem zdobią obficie kwitnące tu lilie.W Krzyni można zrobić sobie przerwę i przenocować na polu namiotowym lub kempingu. W gminie oprócz wspomnianej Krzyni można zobaczyć wiele jezior, m.in. Głębokie, Kunitowskie, Dobra, Rybiec, Godzież Mała i Grabówko. Wszystkie te jeziora licznie przyciągają wędkarzy, wioślarzy, kajakarzy i amatorów wypoczynku nad wodą. Po noclegu można wyruszyć w dalszą drogę do Słupska. Kajaki można wyciągnąć na brzeg w Parku Kultury i Wypoczynku albo nieco dalej, przy Baszcie czarownic. W tym drugim wypadku trzeba będzie przepłynąć pod słupskimi mostami.

W Słupsku możemy pozostać na kolejny nocleg, a następnie popłynąć do Bydlina. Przez połowę trasy będziemy płynąć Parkiem Krajobrazowym „Buczyna nad Słupią”. Szczególnie malowniczy jest on jesienią, ale można pływać o każdej porze roku. Z Bydlina jest już bardzo blisko do portu w Ustce. Nad Słupią niestety nie znajdziemy wielu pól biwakowych dla kajakarzy ale można zatrzymać się na nocleg na polance czy polu namiotowym. Jeszcze jedną atrakcją jest Kajakowy Szlak Papieski. Na kolejnych etapach są umieszczone kamienie upamiętniające pobyt na spływie kajakowym kardynała Karola Wojtyły. Kamieni tych jest 10, a z niektórymi łączą się ciekawe historie: przy poświęceniu jednego z nich nie było wody święconej ani kropidła. Rolę ekologicznego kropidła spełniła ułamana gałązka, a woda została poświęcona w rękach ówczesnego starosty słupskiego.

Archive