Cofnij

Jezioro Gardno

Jezioro Gardno jest to ósme pod względem powierzchni jezioro w kraju i drugie po Łebsku największe jezioro przybrzeżne. Gardno ma powierzchnię 2468 ha, w najgłębszych miejscach ma jedynie 2,6 m.

Podobnie jak Łebsko ma słonawowodny charakter. Odławia się w nim ryby. Występują tu m.in. lin, szczupak, sandacz, płoć, łosoś czy flądra. Gardno stwarza bardzo dogodne warunki do uprawiania różnych form turystyki, takich jak wind i kitesurfing czy żeglarstwo (stałe wiatry). Wokół niego prowadzi zielony szlak turystyczny oraz szlak rowerowy R10 o utwardzonej nawierzchni, który idealnie nadaje się na wycieczkę rowerową. Liczne platformy i wieże widokowe na trasie tego szlaku stwarzają wspaniałą możliwość do podglądania dziesiątek gatunków ptaków mających swoje siedliska na tych terenach. Na jeziorze znajduje się mała wysepka o nazwie Kamienna Wyspa, która podlega ochronie ścisłej, ze względu na lęgi kormorana czarnego i mewy srebrzystej, okresowo zalewana przez występujące zjawisko „ cofki” czyli wylewanie się wody morskiej wywołanym przez wiatry północne. Jezioro Gardno zarasta i prawdopodobnie jeśli ten proces będzie przebiegał w takim tempie jak dotychczas to zbiornik za 1000 lat przestanie istnieć.

Opracowano na podstawie materiału z Urzędu Gminy Smołdzino, Wybrzeże Bałtyku od Jarosławca do Rowów wyd. Pascal.

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka