Cofnij

Kościół filialny Świętych Apostołów Piotra I Pawła w Rowach

Najważniejsze informacje: Jest trzecim kościołem w historii wsi. Pochodzi z 1843 roku. Pierwotny istniał już 1581 roku, drugi- o konstrukcji szachulcowej wzniesiono w 1750 roku. Ten ostatni zbudowano z ciosowych głazów.

Pierwszą świątynię wybudowano w XIV wieku na niewielkim wzgórzu, kilkaset metrów na południe od obecnego kościoła. Do 1799 roku głoszono w niej kazania w jerzyku słowiańskim. Ten kościół rozebrano w 1850 roku. Obecny kościół w stylu neoromańskim został wybudowany w latach 1844-1849. Charakterystyczny wygląd zawdzięcza ciosanym głazom pochodzącym z Kamiennej Wyspy na jeziorze Gardno. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica. Wiele legend i podań narodziło się wokół budowy tego kościoła, jednak bohaterem wszystkich jest diabeł. Jedna z legend mówi, że leniwemu pastorowi diabeł budował most z Gardny Wielkiej (po drugiej stronie jeziora) do Rowów, by kapłan miał bliżej na poranne nabożeństwo. Termin od podpisania cyrografu do pierwszych kurów następnego dnia. Zapłatą za usługę miała być dusza pastora. Ten jednak przeraził się konsekwencji i powierzył żonie straszliwą tajemnicę. Mądra kobieta w środku nocy obudziła koguta, który zapiał na całe Rowy. Diabeł lecący nad jeziorem z ładunkiem kamieni do budowy grobli, słysząc pianie koguta cisnął ciężar do wody. Tak powstała Kamienna Wyspa. Inne z podań opowiada o rybaku, który założył się z diabłem. Diabeł miał wygrać duszę rybaka, jeśli do pierwszych kurów zbuduje karczmę. Ochoczo zabrał się do pracy, bo karczma miała być siedliskiem wszelkiego zła. Chytry rybak obudził koguta. Diabeł, słysząc pianie, chciał zburzyć budynek. W miejscu gdzie oparł się kopytem, kamień został osmolony, jednak mury wytrzymały. Inna wersja mówi, że diabeł zorientował się, że to będzie nie karczma, a kościół i wtedy próbował zburzyć mury.  Z tego czarnego kamienia, zwanego „diabelskim”, rybacy przed wyruszeniem na połów wróżyli pogodę: jeśli był mokry, zanosiło się na deszcz. Na pogodę kamień był suchy.

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka