Centrum Aktywności Twórczej
Centrum Aktywności Twórczej
ul. Gen. Zaruskiego 1a
76-270 Ustka
tel. 59 814 52 95
czynne codziennie: 10:00-18:00
W połowie sierpnia w Ustce powstało nowe miejsce działań artystycznych jakim jest Centrum Aktywności Twórczej. To pierwsze w Polsce miejsce, które skupiać będzie różnorodne przejawy aktywizacji artystycznej. Placówka łączy w sobie zarówno funkcję wystawienniczą i edukacyjną, ale oferuje także najwyższe standardy pobytu i pracy twórczej artystów krajowych i światowych. Placówka powstała z myślą o twórcach, ale także
o społeczności lokalnej. To centrum działań interdyscyplinarnych. Realizowane tu będą projekty filmowe, muzyczne, teatralne czy per formatywne. Będzie to miejsce „dziania się” pojmowane w szerokim tego słowa znaczeniu: jako akty artystyczne, spotkania, rozmowy, wykłady, a także wymiana twórczych myśli i idei.
Przebudowana Galeria wzbogacona została przede wszystkim o pracownie rzeźby
i ceramiki oraz grafiki komputerowej i filmowej. W kompleksie znajdują się sale wykładowe
i wystawiennicze, nowoczesne zaplecze noclegowe dla artystów i kawiarnia. Placówka została wyposażona w sprzęt najwyższej jakości i jest całkowicie przystosowana do obecności osób niepełnosprawnych.
Już jakiś czas temu został ogłoszony program rezydencki dla artystów, który realizowany być może w dwóch modułach: miesięcznym i trzymiesięcznym. Do programu mogą zgłaszać się artyści z całego świata, podczas którego realizować będą zamierzony projekt zwieńczony ostatecznie wystawą w Centrum aktywności Twórczej. Organizatorzy
ze swojej strony zapewnia bezpłatne noclegi oraz korzystanie z pracowni i sali wykładowej.
Pierwsi twórcy zjadą do Centrum w grudniu. Do tej pory zgłosili się artyści z Tajwanu, Niemiec, Miami, Francji, Portugalii, Izraela i Mozambiku. W Galerii będzie można zapisywać się także na pierwsze plenery artystyczne.
Przebudowa BGSW w Ustce zrealizowana została dzięki pozyskanym środkom unijnym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata
2007-2013. Resztę kosztów pokryła Gmina Miasto Ustka jako partner projektu.
Oferta edukacyjna:
Spotkania w pracowni filmowej i grafiki komputerowej:
- Pracownia Obrazu i Dźwięku
Fotografujesz, filmujesz, animujesz, tworzysz, kombinujesz? Lubisz bawić się obróbką zdjęciową? Jest to pracownia dla Ciebie.
Zajęcia są dla osób, które fascynuje każdy rodzaj obrazu. Tu zapoznasz się z różnymi technikami rejestracji i prezentacji obrazu i dźwięku tj. fotografią analogową, cyfrową, filmem, podkastami, animacjami itd. Nauczysz się teorii i praktyki. Jeśli masz tylko chęci, my zmotywujemy Cię do działania.
W miarę powstawania prac uczestników, odbywają się ich prezentacje w Galeriach. Dajemy możliwość pracy na sprzęcie najlepszej jakości oraz dostęp do profesjonalnych programów obróbkowych. Wystarczą jedynie chęci i kreatywne myślenie. Podstawowe spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu w soboty od godz. 12.00 (dokładne info na https://www.facebook.com/baltic.gallery.art). Dodatkowe spotkania w ciągu tygodnia umawiane bezpośrednio z prowadzącym.
Mamy też coś dla osób młodych duchem.
- Pracownia III wieku
Spotkania, na które zapraszane będą osoby dojrzałe, m.in. słuchacze UTW. Mają na celu przybliżenie współczesnych technik rejestracji i obróbki obrazu oraz dźwięku. Zajęcia mają charakter teoretyczny, podczas których prowadzący prezentuje zasady pracy z kamerą i aparatem oraz praktyczny, gdy słuchacze sami zrealizują wybrany temat. Spotkania:
Każdy ostatni piątek miesiąca o 17.00.
- Bałtycka Kronika Filmowa
Jeśli jesteś osobą kreatywną, interesujesz się filmem i zawsze chciałeś stanąć po drugiej stronie kamery, ale nigdy nie miałeś takiej możliwości, dołącz już teraz do BKF-u.
Projekt skierowany zarówno do młodzieży jak i dorosłych. Działania jego uczestników polegają na tworzeniu krótkich filmów dokumentalnych z wydarzeń, które odbywają się w Słupsku, Ustce i okolicach. Celem spotkań jest popularyzacja dokumentu filmowego, zdobycie umiejętności kreowania, nagrywania i montowania krótkich etiud filmowych.
W ramach BKFu realizowany będzie projekt „Moja historia”, którego celem jest przedstawienie ciekawych zarówno prawdziwych jak i fikcyjnych historii w Słupsku i Ustce.
Efekty pracy uczestników w ramach projektu BKF prezentowane są w cyklicznych projekcjach filmowych.
Spotkania:
Każdy czwartek o 17.00.
Prowadzenie: Krzysztof Tomasik, kontakt: kt@baltic-gallery.art.pl
Pracownia rzeźby i ceramiki:
NOWOŚĆ w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce!!!
Działalność pracowni chwilowo zawieszona ze względu na ciągle przygotowania do użytkowania.
O rozpoczęciu działalności pracowni można dowiedzieć się z facebooka: https://www.facebook.com/baltic.gallery.artn lub strony internetowej: www.baltic-gallery.art.pl
Wykłady
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej ma w swojej ofercie niezwykle ciekawe spotkania przeznaczone dla młodzieży licealnej, studentów, dorosłych, jak i wszystkich pozostałych, zainteresowanych sztuką współczesną. Wykłady odbywają się raz w miesiącu i dotykają tematyki i problematyki sztuk współczesnych.
Proponowane tematy mają służyć popularyzacji sztuki współczesnej przy uwzględnieniu rozmaitych uwarunkowań związanych z jej powstawaniem, funkcjonowaniem i oddziaływaniem na odbiorcę. Słuchacze - dzięki uczestnictwu w cyklu spotkań - będą mogli zaznajomić się z wiodącymi stylami i kierunkami w zakresie sztuk wizualnych na przestrzeni XX i XXI wieku, z dziełami i twórczością najbardziej reprezentatywnych artystów, a także poznać opiniotwórcze i kreatywne ośrodki, galerie oraz muzea. Wykłady wzbogacane są fotografiami (w formie wideoprojekcji), a również w miarę potrzeb - filmami w technologii wideo.
Prowadzenie: Roman Lewandowski, kontakt: tel. 510043701, e-mail: lewrom@interia.pl
Lekcje o sztuce
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej Prowadzi lekcje o sztuce na różnych poziomach nauczania – od przedszkoli, po szkoły podstawowe, gimnazja i licea. Zajęcia dostosowywane są do wieku uczestników. Przygotowywane są przy okazji zmiany wystaw. Pomagają w przełamywaniu stereotypowego myślenia o sztuce współczesnej i ułatwiają
z nią kontakt. Pozwalają usystematyzować wiedzę o artystach, kierunkach i dziełach sztuk. Odbiorców lekcji o sztuce współczesnej pragniemy nie tylko zapoznać z aktualnymi działaniami artystycznymi ale także pobudzić ich wyobraźnie i zainspirować do własnej aktywności twórczej.
Jak zamówić lekcję
lekcje o sztuce połączone są ze zwiedzaniem aktualnych wystaw. Odbywają się od poniedziałku do piątku
w godzinach 10.00 – 16.00. Termin lekcji ustala się osobiście u specjalisty edukacji artystycznej lub dzwoniąc pod numer 515 089 986.
podczas rezerwacji terminu należy wypełnić formularz zgłoszenia i wysłać faksem lub e-mailem malgorzata.przewies@baltic-gallery.art.pl lub 59 842 56 74
lekcja połączona ze zwiedzaniem wystawy w dwóch salonach wystawienniczych (Baszta Czarownic, Galeria Kameralna) trwa ok. 45 minut. Ze względu na warunki przestrzenne liczba uczestników zajęć nie powinna przekraczać 25 osób.
lekcje o sztuce są bezpłatne
Prowadzenie: Małgorzata Przewies „Warsztaty rodzinne”
To warsztaty, w których mogą uczestniczyć dzieci jak i dorośli, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin. Zajęcia dają możliwość grupowej pracy twórczej i pokazują jak wspólne działania łączą pokolenia. Warsztaty wykorzystują szereg wielorakich technik
i środków wyrazu.
Warsztaty odbywają się w co drugi weekend
niedziele, godz. 11.00 - 13.00
terminy: 20, 27 października
10, 24 listopada
8, 22 grudnia
Ze względu na warunki przestrzenne liczba uczestników zajęć jest ograniczona. Wstęp na warsztaty jest nieodpłatny.
Obecność na zajęciach ustala się osobiście u specjalisty edukacji artystycznej dzwoniąc na nr
515 089 986
Lub mailowo: malgorzata.przewies@baltic-gallery.art.pl
Prowadzenie: Małgorzata Przewies
Program wystawienniczy:
Wystawa prac Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko 7” |
Biennale Sztuki Młodych "Rybie Oko" jest już siódmą edycją projektu realizowanego od 2001 roku przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej w Słupsku. Założeniem festiwalu jest promocja młodych, poszukujących artystów, którym chcemy dać możliwość konfrontacji z innymi artystami, krytykami sztuki oraz szeroką publicznością. |
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce |
11 październik – 30 listopada |
Wystawa prac Agata Michowska |
Agata Michowska urodziła się w 1964 roku. W latach 1985-1990 studiowała rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2002 roku wykłada na Politechnice Koszalińskiej. Od 2003 roku wspólnie z innymi artystami prowadzi Galerię ON w Poznaniu; jest kuratorką wielu wystaw. Rzeźbiarka, autorka filmów wideo, instalacji, fotografii, tekstów poetyckich. Współpracuje z warszawską galerią Program. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Miała liczne wystawy w kraju i za granicą. |
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce |
06 grudnia – 10 stycznia |