Cofnij

Galeria Pomorskiego Malarstwa Plenerowego

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza do zmodernizowanej Galerii Pomorskiego Malarstwa Plenerowego w Klukach. Galeria jest największą stałą wystawą pomorskiego malarstwa

Kluki, budynek dawnej szkoły, 31 sierpnia 2015 roku o godzinie 14.00

Fenomen ogromnej popularności ruchu plenerowego na Pomorzu w latach 20 i 30 XX wieku rozpoczął Max Pechstein, światowej sławy niemiecki ekspresjonista, to on był tym który zainspirował kolejnych artystów, bardziej i mniej znanych do szukania  natchnienia w plenerach Łeby, Rowów, Gardny i innych pomorskich wsi.

Około 80 obrazów ukazujących krajobraz kulturowy Pomorza w I połowie XX wieku prezentujemy od 2013 roku w Galerii w Klukach. Są to dzieła takich malarzy jak Otto Priebe, Otto Kuske, Hans Winter, Johannes Sauer, Margaret Neuss-Stubbe, Hans Hartig, Rudolf Hardow.

Obecnie, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Galeria została zmodernizowana. Wykonane zostało nowe, profesjonalne oświetlenie dzięki któremu obrazy są pięknie eksponowane i jednocześnie chronione przed szkodliwym działaniem słońca i nieodpowiedniego światła.

Bardzo ważnym elementem tegorocznej modernizacji jest również wyposażenie Galerii w dwa nowoczesne stanowiska multimedialne. Dzięki nim można poznać historię sztuki niemieckiej okresu pierwszych dekad XX wieku, zapoznać się z głównymi jej nurtami i przedstawicielami a także obejrzeć filmy opowiadające o fenomenie malarskiego ruchu plenerowego i o poszczególnych malarzach.

Zmodernizowaną Galerię można nie tylko zwiedzać ale także wziąć udział w wykładzie, lekcji lub warsztatach skierowanych do wszystkich grup wiekowych.

W ramach projektu modernizacji Galerii Pomorskiego Malarstwa plenerowego został również wydany folder reklamowy.

Otwarcie zmodernizowanej Galerii Pomorskiego Malarstwa Plenerowego w Klukach 31 sierpnia 2015 roku o godzinie 14

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka