Cofnij

Gościniec u Bernackich (Ogród Rzeźb)

Gościniec u Bernackich w Smołdzinie to urocza restauracja na uboczu oraz dwa stylowe pensjonaty (jeden graniczący z rzeką Łupawą). Na terenie jednego z nich znajduje się Ogród Rzeźb.

Gościniec świadczy usługi w zakresie gastronomii i hotelarstwa (obsługa klienta indywidualnego oraz grup, imprezy okolicznościowe, w tym wesela). Oprócz działalności gastronomicznej właściciele zajmują się również organizacją plenerów malarskich oraz rzeźbiarskich. Co roku przez dwa tygodnie (w pierwszej połowie maja) odbywają się tu plenery ASP Warszawa – malarstwo na płótnie, malarstwo naścienne oraz graffiti. Studenci w ramach prac dyplomowych wykonali m.in. obrazy w Sali Morskiej (konferencyjnej oraz weselnej), o tematyce morskiej -stare mapy, akcesoria żeglarskie. Ponadto na czołowej elewacji zewnętrznej pensjonatu wykonali freski o tematyce historyczno-religijnej (historia ziemi smołdzińskiej, legendy).

Co roku na początku września Gościniec jest miejscem spotkań rzeźbiarzy z całej Polski. Na tych plenerach powstają rzeźby monumentalne. Właściciele Gościńca omawiając tematy z rzeźbiarzami sugerują im często wykonanie rzeźb o tematyce religijnej, współczesnej oraz historycznej. Jednymi z pierwszych rzeźb, które znalazły się w Ogrodzie Rzeźb były postacie Piotra i Pawła. Przy wejściu do Ogrodu Rzeźb stoi 4-ro i pół metrowa rzeźba- Słowianka w stanie błogosławionym, która ma zapewnić nowożeńcom płodność. Państwo Bernaccy  zakochani są w kapliczkach, które stoją w zakątkach dużego ogrodu, według nich wyzwalają one pozytywną energię tego miejsca i przekazują ją odpoczywającym tu Gościom. W centralnym miejscu ogrodu znajduje się rzeźba Anioła, który chroni od złego. Nad oczkiem wodnym znajduje się 4-ro metrowa rzeźba Neptuna płynącego na delfinie. Na przyległym placu zabaw bawi swoim widokiem 5-cio metrowy krokodyl oraz ławeczki w kształcie ryb. W jednym z plenerów uczestniczyli młodzi rzeźbiarze z Lwowa, którzy pozostawili po sobie dwie rzeźby postaci historycznych (odydwie o wysokości 3 m): Stefana Razina ( Stiopka) oraz jego żonę Aldonę . Nad całym ogrodem góruje 6-cio metrowa rzeźba przedstawiająca Księcia Bolesława I Smołdzińskiego, w pobliżu znajduje się też orzeł szykujący się do odlotu. Przy wejściu na salę konferencyjną znajduje się prześliczna kapliczka ze Świętym Franciszkiem-miłośnikiem przyrody. Większość gości przyjeżdża do Gościńca samochodami więc dla nich przygotowano coś tematycznego -rzeźbę Świętego Krzysztofa z Małym Jezusem. Przy małym grillu stoi ławka przedstawiająca syrenę a przy niej przecudna rzeźba erotyczna przedstawiająca nimfy wodne. W ostatnich latach powstała 6 i pół metrowa rzeźba z pnia dębowego o szerokości trzech metrów symbolizująca historię i legendę ziemi smołdzińskiej-na samym szczycie góruje Bóg Morza Swarożec, poniżej postać księżnej Anny de Croy z repliką kościoła w Smołdzinie, jeszcze niżej wyrzeźbione są postacie świętego Antoniego oraz Mikołaja. Pozostał jeszcze ostatni etap prac, który poprowadzi do wnętrza dębu. Nad wejściem czuwają dwa niedźwiedzie oraz wilk.

Ostatnie rzeźby (z 2012 roku) to naturalnej wielkości ośmioosobowa orkiestra słowińska. W sali weselnej (wewnątrz budynku) witają gości: szlachcic oraz żyd polewający wino. Pozostałe rzeźby to postać skarbnika ( 2,5 m), chłop niosący worek, rzeźba imitująca drzewo z umieszczonymi na niej sowami, drzewo z dziuplą pełną miodu, na którą wspinają się rubaszne niedźwiadki... Zapraszamy do Gościńca u Bernackich w Smołdzinie.

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka