SZLAK ZWINIĘTYCH TORÓW USTKA- ROWY

Trasa rowerowa ciągnie się po terenie unikatowych walorów przyrodniczych w strefie chronionego krajobrazu.

Trasa rowerowa ciągnie się po terenie unikatowych walorów przyrodniczych w strefie chronionego krajobrazu. Długość trasy obejmuje 20,7 km po drogach gruntowych.Trasa ma swój początek w kończy w Rowach. (Możliwość kontynuacji trasy rowerowym Szlakiem Kolejowym).

SZLAK ZWINIĘTYCH TORÓW USTKA- ROWY

Odcinki trasy:

-Przewłoka Osiedle – Zapadłe (2,9 km)
-Zapadłe – Wytowno (4 km)
-Wytowno – Machowinko (2,8km)
-Machowinko – Główna Stacja Rowerowa (4 km)
-Objejskie Łąki (4,7 km)
-Objejskie Łąki – Rowy (3,2 km)
-Powrót przez Dębinę, Poddąbie i Orzechowo lub wzdłuż Morza Bałtyckiego „Czerwonym szlakiem pieszym nadmorskim”)

Wyjazd ul. Grunwaldzką w stronę Rowów. Przy kościele NMP Gwiazdy Morza i pomniku (kamień pamiątkowy) Armii Krajowej i Polski Walczącej skręcamy w lewo w ulicę Armii Krajowej, od której szlak jest oznakowany (znak pionowy z napisami Rowy 21 km, Zapadłe 3 km).

Tereny trasy wokół jeziora Gardno znajdują się w obrębie Słowińskiego Parku Narodowego dlatego też turysta- rowerzysta powinien przestrzegać zasad znajdujących się na tablicach informacyjnych parku, między innymi w bliskiej odległości od jeziora, gdzie znajduje się rezerwat ptaków nie wolno śmiecić, krzyczeć, zbaczać z wyznaczonych tras.

W miejscowości Dębina zaraz przy resztkach płotu dawnej bazy wojskowej znajduje najwyższy punkt klifu – punkt widokowy, na którego szczycie można spotkać czasem startujących paralotniarzy, ale tylko wtedy kiedy pogoda jest wietrzna ! Jeszcze kilka lat temu kiedy istniała tu wyżej wspomniana baza wojskowa – radarowa. Czerwony szlak pieszy nadmorski do niedawna przebiegał odcinkiem trasy rowerowej poniżej klifów w Dębinie omijając teren bazy wojskowej (trasa rowerowa powrotna Dębina – Poddąbie – Rowy) lecz obecnie można przejść/ przejechać górą klifu.

Trasa powrotna

1. „Czerwony szlak pieszy nadmorski” – trasa o wyższym/wysokim stopniu trudności trasy rowerowej niż „Szlak Zwiniętych Torów”, podróż drogami leśnymi o różnym przewyższeniu, niektóre piaszczyste, bardzo urokliwy odcinek pomiędzy Poddąbiem a Orzechowem – odcinek „dywanów” mchu – niesamowite wrażenie jakby rowerem jechało się po zielonym mięciutkim dywanie. Czerwony szlak pieszy ciągnie się wzdłuż prawie całego wybrzeża polskiego, na terenach nam najbliższych można podróżować nim od Darłowa (Woj. Zachodniopomorskie) do Łeby (Woj. Pomorskie). Momentami trasa szlaku przebiega bardzo blisko krawędzi klifów, warto uważać jeśli jedzie się lub idzie z dziećmi !

Gdyby zaistniała sytuacja że zgubimy się na trasie najlepiej dość do morza/ klifu nad brzegiem morza i iść wzdłuż morza a dojdziemy na pewno do miejscowości, gdzie zdobędziemy informacje bądź oznakowanie szlaku.

2. Trasa powrotna szlakiem rowerowym przez Dębinę, Poddąbie i Orzechowo.

Drogi nie trzeba specjalnie nakładać, ale jazda odcinkami czerwonego szlaku daje trochę w kość. Szosą z Rowów do Dębiny jest ponad 4 km. Jednakże jeszcze przed wsią skręcamy w prawo do lasu. Duktem dojedziemy do stacyjki rowerowej nr 7 i punktu obserwacyjnego na skraju Dębińskiego Klifu. Na zachód roztacza się widok na tzw. kamienisko. Na podwodnych głazach, które czasem odsłaniają fale Bałtyku, mogły dawniej rozgrywać się morski dramaty. W piakusku okolicznych plaż stwierdzono większą niż gdzie indziej obecność magnetytu, powodującego lokalnie zaburzenia pola magnetycznego. Wtym miejscu ponoć częściej biją pioruny i „wariują busole”. Najkrótsza droga z Dębiny do Poddąbia prowadzi częściowo asfaltem. Jadąc z Rowów trzeba skręcić w prawo, tuż za przystankiem PKS naprzeciw ośrodka „Skalnik”. Natomiast z przystanku – stacyjki nr 7 – dojazd do asfaltu wiedzie drogą śródpolną i na jej końcu skręcamy też w prawo. Dalsza trasa jest wspólna dla jadących ze stacyjki nr 7 i Rowów. Po kilometrze będzie drogowskaz w lewo do Poddąbia i początek ponad 2 km niełatwej trasy drogą leśną, która prowadzi prosto do przystanku autobusowego w Poddąbiu. Poddąbie, liczące bez mała 150 działek letniskowych, jest kameralnym, nadmorskim wczasowiskiem i miejscem weekendowych wypadów. Staje się też jakby Mekką rowerzystów. Z mysłą o nich zaprojektowano stacyjkę nr 8 z barem i wypożyczalnią rowerów. Pobyt w Poddąbiu polecamy na „deser” każdej wycieczki rowerowej, w kierunku Rowów lub Ustki. Czerwonym szlakiem albo równoległym duktem prowadzi najkrótsza droga do stacyjki – punktu przystankowego nr 9. Na ostatnich metrach przed punktem obserwacyjnym i zejściem na plażę trzeba pokonać (najbezpieczniej z rowerem na ramieniu) głęboki wąwóz. Opuszczona przez wojsko wieża i przyległy teren to wymarzone miejsce na otwarte schronisko dla rowerzystów. Kilkaset metrów na zachód docieramy czerwonym szlakiem do następnego punktu widokowego. Powrót możemy kontynuować czerwonym szlakiem, albo równoległą drogą leśną. Wybierając tę drugą możliwość cofamy się ponad 1 km w kierunku Wytowna. Na krzyżówce skręcamy w prawo i jedziemy słuchając szumu morza. Po drodze przed Orzechowem, będzie ostatni 10 punkt przystankowy.

Archive