Cofnij

Galeria ArtKuźnia w Bałamątku

Art-kużnia zlokalizowana jest w miejscowości o wdzięcznej nazwie Bałamątek, niedaleko od morza.

OD KUŹNI DO ART-KUŹNI

 Od kilku lat przyjeżdżają do KUŹNI turyści z całej Polski. Zauroczeni wybrzeżem klifowym, spokojem i ciszą zabierają z wakacji piękne wspomnienia i zdjęcia. Właściciele ART-KUŹNI – Państwo Rumińscy postanowili wzbogacić te zbiory i pod hasłem Pamiątka z Bałamątka proponują malarstwo i drobne wyroby rękodzielnicze, związane tematycznie z nadmorskim pejzażem, które można na miejscu kupić. W ten sposób w KUŹNIpowstała ARTKUŹNIA.

RĘKODZIEŁO

Od wielu lat zajmuję się rękodziełem. Najlepiej czuję się w dzierganych i plecionych drobiazgach. W nawiazaniu do hasła Pamiątka z Bałamątka na fali ekologicznej, powstała seria „Eco-Makrama”. Wykorzystuję tylko naturalne materiały, które doskonale komponują się z kolorytem nadmorskiego pejzażu: płótno i sznurek lniany, wymyte przez wodę morską patyki oraz muszelki i kamyki znajdowane na plaży - te są niepowtarzalne, bo wybieram tylko takie z oryginalnymi, utworzonymi przez naturę otworkami i wplatam je w moje makramy. Włóczka, sznurek i nici i powstałe z nich przedmioty dzięki różnorodnej fakturze dają wiele możliwości tworzenia niebanalnych elementów ubioru, wystroju wnętrza i ozdób. Abstrahujac więc od wyrobów pamiątkowych zachęcam do obejrzenia innych moich prac.

Zwolennikom stylu retro polecam stylowe szydełkowe koronki, poduszki i serwetki a na upalne dni i letnie wieczory proponuję lekkie i przewiewne ażurowe dzianiny i torebki.

Zapewniam, że każda rzecz zrobiona przeze mnie jest niepowtarzalna.

Marta Rumińska

MALARSTWO

Od 1974 roku tworzę pod pseudonimem artystycznym „Chris”.

Moje prace powstawały w różnych technikach malarskich, poczynając od szkiców węglem, poprzez grafikę, pastel, akwarele aż do klasycznego malarstwa sztalugowego, którego uczyłem się w Wiedniu i Düsseldorfie. W latach 1980-tych powstało sporo akwareli abstrakcyjnych (il.16-19) a po roku 2000 ponownie zainteresowałem się pejzażem i techniką olejną. Już na początku 2002 roku powstała pierwsza seria tematów nadmorskich. Do tej serii należą małe, szybkie szkice olejne i akwarelowe, odpowiadające pomorskiemu klimatowi. Warunki atmosferyczne na dzikim - poza sezonem - wybrzeżu klifowym między Ustką i Łebą są tak bogate i urozmaicone, że odwiedzając jedno miejsce wiele razy w roku każdorazowo odkrywam je zupełnie na nowo. Już w latach 20-tych ubiegłego wieku słynny ekspresjonista Karl Schmidt-Rottluff zwrócił uwagę na to, że kolory w tym powietrzu jawią sią bardziej czyste niż w głębi kraju. Wysoki klif w Poddąbiu lub Dębinie może być łagodny i człowiekowi przyjazny (il.12), a innym razem dziki i wrogi. W słoneczne dni nawet późną jesienią plaża w Rowach potrafi emanować ciepło (il.9 i 13), a już nastepnęgo dnia hula po niej przejmujący wicher i zacina zimny deszcz (il.10). Wiosną pola między pasmem nadmorskiego lasu a krajową szóstką pokrywa jaskrawy płaszcz kwitnącego rzepaku (il.14) a w słoneczne, jesienne dni buki i klony w zakolach Słupi eksplodują gamą brązów i czerwieni. Ta różnorodność krajobrazu stała się też dla mnie twórczą inspiracją.

Wykonuję też na zamówienie portrety (il.20).

Krzysztof Rumiński (Chris)

 

Galeria zdjęć

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka