Cofnij

Szlak Nadmorski Łeba-Rowy-Ustka-Jarosławiec

Szlak Nadmorski Łeba-Rowy-Ustka-Jarosławiec, długość 86 km.

Trasa rozpoczyna się w Łebie na dworcu kolejowym (0,0km-86,00km) i biegnie ulicą Dworcową a następnie ulicą Sienkiewicza. Po przejściu przez most na kanale przechodzimy obok campingu 77Intercamp. Przy najbliższym rozwidleniu szlak skręca w w lewo. Warto jednak skręcić na moment w prawo aby zobaczyć resztki kościoła św. Mikołaja, które zostały przykryte wydmowym piaskiem.

Szlak czerwony prowadzi w kierunku Rąbki (2,5km- 83,5km) i dalej do Słowińskiego Parku Narodowego (który jest Światowym Rezerwatem Biosfery). W Rąbce należy wykupić bilet wstępu do Parku Narodowego (informacje o parku i cenach biletów na: http://www.turystycznybaltyk.pl/a15-spn.html). Dalej 3 km wąską drogą betonową, pośród sosnowych lasów porastających wydmy, docieramy do niewielkiego placu gdzie są miejsca do odpoczynku. Trasa wiodła przez rezerwat Mierzeja. Tu kończy się droga, którą pokonać można rowerem lub meleksem wypożyczonym w Rąbce (zlokalizowana jest tu dawna wyrzutnia rakiet V-2).

Trasa szlakiem czerwonym biegnie droga leśną do okazałej, ruchomej wydmy- Góry Łąckiej (8,5km- 77,5km) (http://www.turystycznybaltyk.pl/a20-laczka.html). Na wydmach szlak turystyczny oznakowany jest drewnianymi żerdziami. Kierujemy się na północ od morza. Przechodzimy przez kilka walów wydmowych (można tu spotkać mikołajka nadmorskiego czy rosiczkę). Po dotarciu do morza szlak czerwony kieruje się na zachód, wzdłuż brzegu morskiego. Po przebyciu 10,5 km schodzimy z plaży i kierujemy się na ruchome wydmy. Z kulminacji wydmy (ok. 40 m.n.p.m) widać w oddali wzgórze Rowokół (http://www.turystycznybaltyk.pl/a16-rowokol.html) a niedaleko także latarnię morską w Czołpinie (http://www.turystycznybaltyk.pl/a17-latarnia-w-czolpinie.html) . Schodzimy z wydmy u podstawy, której jest podmokły las sosnowy oraz osobliwy bór chrobotkowy. Idąc droga leśną docieramy do parkingu śródleśnego. Trasa z plaży do parkingu liczy 3 kilometry. . Po przejściu 200 metrów po prawej stronie oznakowane jest dojście do latarni morskiej odległej o 1 km.

Po zwiedzeniu latarni wracamy na szlak (23,00km- 63,00km) kierując się na zachód. Po 100 metrach przechodzimy szosę wchodząc w las. Do najbliższego przystanku autobusowego jest 2,5 km. Po przejściu ok. 2 km jesteśmy nad jeziorem Dołgie Wielkie (25,00 km- 61,00km). Następnie skręcamy w lewo idąc przez tereny leśne porastające wydmy. Pojawia się jezioro Dołgie Małe, do którego od strony zachodniej wkracza wydma. Na jezioro i wydmy można popatrzeć z drewnianego pomostu.

Dalej kierując się na południowy-zachód docieramy do miejsca gdzie szlak czerwony biegnie na zachód, natomiast pojawiający się szlak czarny zaprowadzi nas do Gardny Wielkiej (oddalonej o 4,5 km). (30,00-56,00).

Dalsza wędrówka wiedzie mierzeją tuż nad brzegiem jeziora Gardno, do Rowów (36,5 km- 49,5km). Ok. 1,5 km. Przed wsią Rowy nad jeziorem jest drewniana wieża widokowa, z której roztacza się piękny widok.

Szlak czerwony wiedzie przez Rowy. W odległości 5 km od Rowów znajduje się atrakcyjny klif o wysokości ok. 40 m porośnięty buczyną pomorską a na plaży są liczne głazy narzutowe (41,5 km – 44,5km). Następnie wchodzimy na teren chronionego krajobrazu. Po przejściu 1,5 km jesteśmy blisko Poddąbia. Szlak wiedzie tu koroną klifu pośród lasów bukowych i sosnowych. Przekraczamy potok Orzechówka (49,00km -37,00km). Po przejściu 3,5 km docieramy do ustki w pobliże latarni morskiej (52,5km-33,5km) (http://www.turystycznybaltyk.pl/a25-latarnia-w-ustce.html). W Ustce znajduje się bardzo wiele zabytków i atrakcji, które warto przy tej okazjo zobaczyć (http://www.turystycznybaltyk.pl/a48-ustka.html). Szlak turystyczny poprowadzony jest tu ulicami: Marynarki Polskiej i Słupską, a następnie skręca w prawo, przecina tory kolejowe, a następnie skręca w lewo. Po ok. 400 metrach znajdujemy się na wysokim brzegu rzeki Słupi w obszarze rezerwatu leśnego Buczyna nad Słupią (http://www.turystycznybaltyk.pl/a66-buczyna-nad-slupia.html). Przy ponownym dojściu do torów kolejowych skręcamy w prawo. Schodzimy na dno zabagnionej doliny gdzie po drewnianym mostku przechodzimy na drugą stronę (57,0km- 29,00km). Jesteśmy we wsi Wodnica. Na odcinku od Wodnicy do Ustki rzeka ma 8 km długości i 15 dużych zakoli. Z Ustki do wodnicy towarzyszy nam żółty szlak turystyczny SŁ- 14y.

Przy zabudowaniach nr 25 skręcamy w lewo, a następnie po dojściu do polnej drogi , ponownie w lewo. Droga prowadzi do wsi Pęplino (60,00km- 26,00km). Trasa dalej wiedzie przez wieś drogą brukowaną, z której skręcamy w prawo. Drogą polną kierujemy się do widocznej w dali wsi Starkowo (65,00km-21,00km). Wychodzimy ze Starkowa główną drogą . Mijamy kapliczkę z krzyżem przydrożnym i dochodzimy do starego nasypu kolejowego. Mijamy stare zabudowania stacyjne i po 2km jesteśmy na drodze asfaltowej prowadzącej w prawo do wsi Zaleskie (http://www.lot.ustka.pl/a179-zaleskie.html).

Po minięciu wiaduktu trasa wiedzie w kierunku Jeziora Marszewo opodal wsi Marszewo (72,00km-14,00km), następnie do Karlina (77,00-9,00km) w Karlinie za kapliczką należy skręcić w prawo do wsi Łącko (http://www.lot.ustka.pl/a183-lacko.html). Z Łącka bezpośrednio udajemy się Jarosławca (86,00km-00,0km) (opis gminy Postomino: http://www.lot.ustka.pl/a122-gmina-postomino.html)

 Źródło: Szlaki turystyki pieszej w regionie słupskim- Albin Orłowski- Słupsk 1998.

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka