GALERIA POMORSKIEGO MALARSTWA PLENEROWEGO

Kluki, budynek dawnej szkoły, 31 sierpnia 2015 roku o godzinie 14.00

GALERIA POMORSKIEGO MALARSTWA PLENEROWEGO

Fenomen ogromnej popularności ruchu plenerowego na Pomorzu w latach 20 i 30 XX wieku rozpoczął Max Pechstein, światowej sławy niemiecki ekspresjonista, to on był tym który zainspirował kolejnych artystów, bardziej i mniej znanych do szukania  natchnienia w plenerach Łeby, Rowów, Gardny i innych pomorskich wsi.

Około 80 obrazów ukazujących krajobraz kulturowy Pomorza w I połowie XX wieku prezentujemy od 2013 roku w Galerii w Klukach. Są to dzieła takich malarzy jak Otto Priebe, Otto Kuske, Hans Winter, Johannes Sauer, Margaret Neuss-Stubbe, Hans Hartig, Rudolf Hardow.

Obecnie, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Galeria została zmodernizowana. Wykonane zostało nowe, profesjonalne oświetlenie dzięki któremu obrazy są pięknie eksponowane i jednocześnie chronione przed szkodliwym działaniem słońca i nieodpowiedniego światła.

Bardzo ważnym elementem tegorocznej modernizacji jest również wyposażenie Galerii w dwa nowoczesne stanowiska multimedialne. Dzięki nim można poznać historię sztuki niemieckiej okresu pierwszych dekad XX wieku, zapoznać się z głównymi jej nurtami i przedstawicielami a także obejrzeć filmy opowiadające o fenomenie malarskiego ruchu plenerowego i o poszczególnych malarzach.

Zmodernizowaną Galerię można nie tylko zwiedzać ale także wziąć udział w wykładzie, lekcji lub warsztatach skierowanych do wszystkich grup wiekowych.

W ramach projektu modernizacji Galerii Pomorskiego Malarstwa plenerowego został również wydany folder reklamowy.

Otwarcie zmodernizowanej Galerii Pomorskiego Malarstwa Plenerowego w Klukach 31 sierpnia 2015 roku o godzinie 14