Cofnij

Trasa Rowerowa "Złote Piaski"

Trasa rowerowa biegnie przez tereny gminy Smołdzino. Na trasie zlokalizowane są wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne gminy.

Głównym walorem szlaku jest nadmorski krajobraz obfitujący w cenne przyrodnicze miejsca i liczne jeziora, które są motywem przewodnim szlaku. Trasa liczy około 25 kilometrów i stanowi fragment międzynarodowej trasy rowerowej R – 10, biegnącej dookoła Morza Bałtyckiego. Szlak rowerowy „Złote Piaski” urzeka walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi prowadząc przez obszary chronionego krajobrazu, zahaczając również o otulinę Słowińskiego Parku Narodowego. Trasa jest dość łatwa więc nawet początkujący rowerzyści powinni sobie na niej bez problemu poradzić. Na szlaku dominują drogi gruntowe oraz drogi pokryte płytami jumbo. Szlak zaczyna się w Smołdzinie, biegnie przez Łokciowe, Smołdziński Las i kończy się w Smołdzinie.

Przebieg:

0 km– Smołdzino. Jest to ośrodek turystyczny, który dysponuje dobrze rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną. Główną atrakcją miejscowości jest Góra Rowokół 115m n.p.m wraz z wieżą widokową. W miejscowości znajduje się także Urząd Gminy, Dyrekcja i Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego (Światowy Rezerwat Biosfery). Godnym uwagi jest także renesansowy kościół p.w. św. Trójcy z 1632 r.

5,0 km – Łokciowe. Wzdłuż kanału Łupawa – Łebsko kierujemy się w stronę miejscowości Łokciowe.

6,0 km– Przybynin. Następnie kierujemy się w stronę miejscowości Przybynin, stąd rozpościera się piękny widok na ruchome wydmy. Białe szczyty ukryte wśród lasu pozwalają cieszyć się i podziwiać niezwykły krajobraz „ Polskiej Sahary” (Słowińskiego Parku Narodowego).

10,00 km– Smołdziński Las. Najbliższa okolica oczarowuje pięknym pejzażem polodowcowym, wypełnionym wzgórzami morenowymi i torfowiskami oraz pasem największych w Europie wędrujących wydm. Rejon Smołdzińskiego Lasu zaliczany jest do Światowego Rezerwatu Biosfery. Atrakcyjne krajobrazy, lasy, wydmy, jeziora, morze, Słowiński Park Narodowy to doskonałe warunki do wypoczynku w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.

11 km – Czołpino. Jeśli mielibyśmy ochotę poczuć się jak na środku rozpalonej pustyni, musimy zjechać ze szlaku i pojechać do miejscowości Czołpino. Osobliwością tego regionu jest Wydma Czołpińska oraz Latarnia Morska z 1872-1875r. Ruchome wydmy leżące na terenie rezerwatu „Mierzeja” znajduje się w odległości 1,5 km od parkingu. Latarnia morska stoi na porośniętej wydmie a widok z jej tarasu rozciąga się na panoramę gminy Smołdzino, w tym na ruchome wydmy oddzielające jezioro Łebsko od morza oraz jezioro przybrzeżne.

14 km– Jezioro Dołgie Duże. Aby dostać się do jeziora trzeba pokonać kolejne uroczysko – kanał Gardno–Łebsko. Dzicz – jak nad Amazonką – paprocie, trawy, wysokie drzewa tworzą niezwykły klimat. Las rzednie i już po chwili droga biegnie wzdłuż ściany lasu. Aby podziwiać uroki jeziora można skorzystać z pomostu, z którego dostrzec można Latarnię Morską.

16 km– Jezioro Dołgie Małe. Około kilometra dalej szlak czerwony łączy się z zielonym, a my dojeżdżamy na brzeg jeziora Dołgie Małe, przy którym znajduje się również drewniany pomost widokowy. Jezioro jest niewielkie i zagrożone przez zasypanie przez przesuwającą się od zachodu wydmę. Dalej jedziemy w stronę jeziora Gardno do połączenia ze szlakiem czarnym. Brzeg tego niewielkiego śródleśnego jeziorka, powstałego poprzez odcięcie zatoki od Jeziora Gardno porasta bór nadmorski, bór bagienny i ols.

19 km– Jezioro Gardno. Trasa biegnie wschodnim brzegiem jeziora, czarnym szlakiem w kierunku miejscowości Smołdzino. Jezioro Gardno samo w sobie jest godną zobaczenia atrakcją. Warto udać się na platformę widokową, znajdującą się niedaleko szlaku, stanowiącą element ścieżki Gardnieńskie Lęgi. Ścieżka ta została utworzona dla zaprezentowania ptaków i ich siedlisk. Ten sporych rozmiarów akwen przybrzeżny przyciąga nie tylko miłośników wędkarstwa, ale również windsurfingu. Atrakcją jeziora jest otoczona baśniami Wyspa Kamienna. Jako teren pod ścisłą ochroną wyspa nie jest do zwiedzania. Zakaz wstępu i legendy z nią związane dodają jej tajemniczości. Miała ona bowiem powstać w wyniku działań diabła, który nie zdążył zbudować na życzenie pastora kościoła w Rowach. Zapobiegliwa żona zbudziła bowiem wcześniej koguta, aby zapiał, co uchroniło pastora od oddania swej duszy czartowi. Diabeł porzucił kamienie do budowy na środku jeziora Gardno.

25 km– Smołdzino. Aby wrócić do miejscowości trzeba pokonać trasę przez las. Jest to niezwykłe miejsce o tajemniczej aurze. Na szlaku zobaczyć można „czarci krąg” utworzony poprzez zrośnięte 16 buków.

 

Opracowano na podstawie materiałów pochodzących z Urzędu Gminy Smołdzino.

 

 

 

 

 Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka