Cofnij

Skansen na talerzu

Magicznym obiektem w krainie zamieszkiwanej niegdyś przez Słowińcow jest Karczma u Dargosza w Klukach - wsi, która jest turystyczną Mekką Pomorza Środkowego.

Słynny skansen, złożony z wiejskich chałup z XIX i początku XX wieku to atrakcja turystyczna odwiedzana każdego roku przez tysiące turystów z calej Europy. Wielką popularnością cieszą się tu zwłaszcza imprezy pod nazwą ”Czarne Wesele”, organizowane na początku maja, a odwołujące się do dawnych zwyczajów miejscowej ludności podczas sezonu wiosennego wykopywania torfu, który po wysuszeniu służył jesienią i zimą jako opał. Można tu obejrzeć dawny sprzęt rolniczy i rybacki, wyposażenie dawnych kuchni, a nawet buty dla konia – tak zwane klumpy. Dzięki nim końskie kopyta nie zapadały się w grząskim, podmokłym terenie przy jeziorach. Karczma funkcjonuje od 2009 roku w XIX-wiecznym budynku, który przeniesiono tu z Wierzchocina. To typowy przykład budownictwa szkieletowego: drewniane słupy i pobielana glina. W środku odtworzono styl i klimat słowińskiej wiejskiej karczmy. Wrażenie robią zwłaszcza drewniane bale podpierające strop. A w centralnym miejscu sali strzela żywy ogień w otwartym palenisku kominka.Jak przystało na karczmę odwołującą się do miejscowych tradycji kulinarnych, w menu ”U Dargoscha” znajdziemy sporo dań z ryb poławianych w Gardnie i Łebsku. Jest pieczony sandacz z babką ziemniaczaną, bigos kaszubski z wiśniami i pół kaczki w sosie wiśniowym. Znawcy doceniają też smak miejscowego chleba z domowym smalcem i domowego ciasta. ”Gotowanie to nasza pasja, a tradycja to nasza codzienność” - brzmi dewiza tej restauracji.

Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka i Ziemia Słupska
ul. Marynarki Polskiej 71, 76-270 Ustka

tel/fax: (59) 814 71 70

e-mail: biuro@lot.ustka.pl

Numer Konta:
78 9315 0004 0000 0068 2000 0010

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Strona internetowa opracowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Ustka” i Ziemia Słupska
Strona współfinansowana z środków Gminy Miasto Ustka